Lacrymosa (песна)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Lacrymosa“
Песна од Evanescence од албумот The Open Door
Реализиран 25 септември, 2006
Снимен Септември 2005—март 2006
Жанр Алтернативен метал
Симфониски метал
Должина 3:37
Куќа Wind-up
Текст Ејми Ли, Тери Балсамо, Волфганг Амадеус Моцарт
Продуцент Дејв Фортман
The Open Door список на песни

„Snow White Queen“
(6)
"Lacrymosa"
(7)
„Like You“
(8)

Lacrymosa“ е песна од американската рок група Evanescence. Таа е седмата песна од нивниот втор студиски албум The Open Door. Песната ја напишала Ејми Ли инспирирана од делот „Lacrimosa“ на Моцарт од „Реквиемот“.

Позадина[уреди | уреди извор]

За време на интервју на VH1, Ејми изјавила,

Го гледав Амадеус кога имав девет години и се „вљубив“ во Моцарт. Делот од Моцартовиот Реквием наречен "Lacyrmosa" беше мојата омилена музика. Јас секогаш поскував ние да можеме да го препееме, но со различни инструменти и гитари. Беше наш момент да ги направиме сите работи што јас сакав да ги направам отпорано, но не можев, па почнав да го обработувам во Protools. Тери напиша неколку рифови и ја претвори во оваа прекрасна метал песна.

—Amy Lee, VH1 News[1]

Дејвид Кемпбел, кој претходно правел музика за бендот, водел оркестар составен од 22-члена. Корот The Millennium Choir го изведувал делот Lacrimosa и пратечките вокали во песната. Иако оригиналниот дел Lacrimosa е изведдуван во D-минор, променет е во E-минор од Ејми Ли и Тери Балсамо.[2] Снимана е блиску Сиетл, Вашингтон.[3]

Според Ејми Ли песната е напишана за филмот Хрониките на Нарнија: Лавот, вештерката и ормарот, но мистериозно не се појавила во филмот.[4] Според продуцентите ниту Ејми ниту Evanescence не требало да компонираат музика за во филмот.[5]

Името на песната им научно потекло по вид на мов кој е познат по латинското име Catocala lacrymosa.[6]

Други употреби[уреди | уреди извор]

"Lacrymosa" се појавува на позадината за промоционлни клипови на серијата The Tudors.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bottomley, C. „Evanescence: Amy Lee Explains the New Songs“, „VH1.com“, VH1 News, 18 септември 2006 (посет. 4 февруари 2007 г).
  2. „Lacrymosa Sheet Music (Digital Download)“. MusicNotes.com. http://www.musicnotes.com/sheetmusic/mtd.asp?ppn=MN0055951#ProductDetails. посет. 3 јануари 2008 г. 
  3. Listen To Two New Tracks From Evanescence's Album 'The Open Door'“, „SonyBMG.com.au“, Sony BMG News (посет. 4 февруари 2007 г).
  4. Reesman, Bryan. The Essence of Evanescence. „Metal Edge“. http://www.evanescencewebsite.com/Articles.php. посет. 28 февруари 2007 г. 
  5. Wardrobe closed to Evanescence singer“, „The New Zealand Herald“, 27 ноември 2004 (посет. 6 јули 2007 г).
  6. Oehlke, Bill. „Catocala lacrymosa“. Catocala silkmoths. http://www.silkmoths.bizland.com/catlacrymos.htm. посет. 2 јули 2007 г. 
  7. Showtime original series: The Tudors trailer. Showtime via YouTube. 2007. http://www.youtube.com/watch?v=Skho5PaUAY8. посет. 16 февруари 2007 г.