Origin (албум од Evanescence)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Origin“
демо албум од Evanescence
Издаден 4 ноември, 2000 (САД)
Жанр Алтернативен метал
Траење 46:27
Издавачка куќа Bigwig Enterprises
Evanescence — Хронологија
Sound Asleep EP
(1999)
Origin
(2000)
Mystary EP
(2003)

Origin e името на првиот демо албум од американската рок група Evanescence. Издаден е на 4 ноември 2000 година и го издала издавачката куќа Bigwig Enterprises. Издадени се 2500 копии од овој албум, но како што се зголемувала популарноста на бендот така се појавувале и голем број на пиратски копии кои што чинеле повеќе од 300 долари. Членовите на бендот изјавиле дека е подобро нивните фанови да го спуштаат CD-то наместо да го купуваат.

Aлбумот ги содржи раните верзии на песните "My Immortal", "Whisper" и "Imaginary" кои што подоцна се повторно снимени и објавени во нивниот прв студиски албум, Fallen.

Листа на песни[уреди | уреди извор]

  1. "Anywhere" (Извадок) – 0:25
Бр. Наслов Текстописци Траење
1. „Origin“ (интро) Ли, Муди 0:35
2. Whisper(Origin верзија) Ли, Муди 3:56
3. Imaginary(Origin верзија) Ли, Муди 3:31
4. My Immortal(Origin верзија) Ли, Муди 4:26
5. „Where Will You Go“ (Origin верзија) Ли, Муди 3:47
6. „Field of Innocence“   Ли, Муди, Хоџес 5:13
7. „Even in Death“   Ли, Муди, Хоџес 4:09
8. „Anywhere“   Ли, Муди, Хоџес 6:03
9. „Lies“   Ли, Муди 3:49
10. „Away from Me“   Ли, Муди, Хоџес 3:30
11. „Eternal“ (Инструментална) Муди, Хоџес 7:22

Постава[уреди | уреди извор]

Останати музичари
  • Вил Бојд — бас на "Away From Me"
  • Брус Фицхуг (Living Sacrifice) и Стефани Пирс — вокали на песната "Lies"
  • Суви Петрајајрви, Сара Мур, Кетрин Харис и Саманта Стронг — женски вокален ансамбл на песната "Field of Innocence"


Надворешни врски[уреди | уреди извор]