Wind-up Records

Од Википедија — слободната енциклопедија
Wind-up Records
Основана 1997
Основач Стив Лернер
Алан Мелтзер
Дистрибутер Sony Music
EMI (Outside North America)
Warner Music (Canada)
Жанр Хард рок
Алтернативен рок
Инди рок
Пост-гранџ
Алтернативен метал
Земја на потекло САД

Wind-up Records е издавачка куќа која се наоѓа во Њујорк. Формирана е од Алан и Диана Мелтзер во 1997 година.

Соработувачи[уреди | уреди извор]

Според официјалната страница на Wind-up од 30 октомври 2010.[1]

Претходни артисти[уреди | уреди извор]

Саундтракови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Wind-up Records“. Winduprecords.com. Посетено на September 2, 2010.
  2. „12 Stones Leave Wind-Up“. antiMusic.com. August 24, 2010. Посетено на September 3, 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]