Вил Бојд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Will Boyd Вил Бојд
Родено имеВилијам Џејмс Бојд
Роден(а)27 април 1979(1979-04-27)(45 г.)
Литл Рок, Арканзас, САД
Жанровиалтернативен метал
Занимањамузичар
Инструментибас, гитара, Клавијатура, тапани

Вилијам Џејмс „Вил“ Бојд (англ. William James "Will" Boyd, роден 27 април 1979 ) — поранешен бас-гитарист на бендот Evanescence.[1]

Бојд станал траен член на бендот од Јуни 2003 година и помогнал во пишувањето на песните "October" и "So Close". Тој го напуштил Evanescence во јуни 2006 година. Него го заменил Тим Макорд.

Дискографија[уреди | уреди извор]

The Visitors[уреди | уреди извор]

  • Some Other Day (1997)
  • Gone For Days EP (1998)

Evanescence[уреди | уреди извор]

American Princes[уреди | уреди извор]

  • Other People (април 15, 2008)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fuoco, Christina. „Biography: Evanescence“. AMG. Посетено на 17 May 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]