My Immortal

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„My Immortal“
My Immortal.jpg
Сингл од Evanescence
од албумот Fallen
Издаден 8 декември, 2003
Формат ЦД сингл
Снимен 2002-2003
Жанр Пијано рок[1]
Должина 4:26 (Албум верзија)
4:33 (Бенд верзија)
Издавачка куќа Wind-up
Композитор Ејми Ли, Бен Муди
Продуцент Дејв Фортман
Хронологија на синглови на Evanescence
Going Under
(2003)
My Immortal
(2003)
Everybody's Fool
(2004)

„My Immortal“ e песна од американската рок група Evanescence. Издадена е на 8 декември 2003 година, како трет сингл од нивниот прв албум Fallen. Напишана е од порнешниот гитарист Бен Муди. Се искачи на 7. место на Билборд Хот 100 листата и може да се споредува со „Bring Me to Life“ по популарност . На 17 февруари, 2009 година, синглот добил златен статус од RIAA, со продадени повеќе од 500 000 копии.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Песната е напишана од Бен Муди, како четврта песна напишана од Evanescence. Како и другите песни кои ги пишувал Муди, текстот е базиран на кратка приказна која претходно ја напишал. СпоредЕјми Ли песната е од „Бен Муди“.[3].

Оригинално е снимена во 1997 година, во албумот Evanescence EP, каде Ејми Ли е главен вокал, музиката се состои ид гитара и пијано и има изменет текст. Подоцна песната е повторно снимена на нивниот демо албум, Origin, каде има само пијано и изменет текст, а исто и последниот дел пред рефренот е додаден од Ејми Ли. Песната е повторно снимена за првиот албум на бендот, Fallen, а исто така песната се наоѓа и на Mystary EP. Издавачката куќа Wind-up Records повеќе ја сакала верзијата од албумот Origin. Песната е повторно снимена и издадена во втората половина на 2003 и за таа верзија честопати е наречена како 'бенд верзија,' бидејќи остатокот од бендот свири на крајот од песната. Подоцните изданија на Fallen, го содржеле синглот „My Immortal“, како скриена песна. [4] Ли и Муди снимиле акустични верзии на песните „My Immortal“, „Bring Me to Life“, „Even in Death“ и на некои други песни, кратко по издавањето на Fallen.

Песната е една од омилената на фановите, и е изведувана на речиси сите настапи во живо на бендот, поради нејзиниот успех.

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Музичкото видео за „My Immortal“ e снимен во Барселона во црно-бела техника. „My Immortal“ заедно со „Bring Me to Life“ станалa музичка песна за филмот Daredevil.

Ли го коментирала концептот на видеото во интервју за Rock Sound:

Знаете што? Кога ќе го гледате видеото, тоа е навистина чудесно. Го снимивме пред Бен Муди да го напушти бендот и има голема иронија, колку има смисла. Сите ние сме разделени и се прашуваме зошто улиците имаат изглед како на погреб, со Бен во одело и со боси нозе, а јас никогаш не ја допирам земјата. Седам на фонтана, лежам на кола, за да изгледа како да сум мртва, дека пеам од мртвите. Сè е како да се работи за разделба. Исто е како режисерот да знаел што ќе се случело, но не можел да предвиди. Тоа е едно од оние случаи на судбината“

Ејми Ли, Rock Sound магазин[5]

Листа на песни[уреди | уреди извор]

Интернационален ЦД сингл (Издаден 30 декември, 2003)

Бр. НасловТекстописци Траење
1. „My Immortal“ (Бенд верзија)Муди, Ли, Хоџес 4:33
2. „My Immortal“ (Албум верзија)Муди, Ли 4:24
3. „Haunted“ (Во живо од Sessions @ Aol)Муди, Ли, Хоџес 3:08
4. „My Immortal“ (Во живо од Колоњ)  4:15

Искачување на табелите[уреди | уреди извор]

Песната е вториот најуспешен сингл на бендот на сите времиња, искачувајќи се на првите 20 места во повеќе од 10 земји ширум светот. "My Immortal" е вториот најискачуван сингл на табелите во САД, искачувајќи се во топ 10 на Billboard Hot 100 и Pop 100 на 7 и 2 место. Се има искачено и на #19 на Adult Contemporary табелата. Исто така се искачил и во топ табелите во Канада и Грција. Има добиено Златен статус од RIAA на 17 февруари, 2009, со повеќе од 500,000 продадени копии.

Табела (2003)[6] Највисока
позиција
Австрија 11
Белгиска (Фландрија) Сингл Табела 5
Белгиска (Валонија) Сингл Табела 9
Холадска Сингл Табела 5
Германска Сингл Табела 5
Ирска 20
Швајцарија 7
Обединето Кралство 7
Табела (2004) Највисока
позиција
Австралија ARIA Сингл Табела 4
Канада[7] 1
Данска Сингл Табела 7
Финска Сингл Табела 9
Француска Сингл Табела 11
Грицја Сингл Табела[8] 1
Италијанска FIMI Сингл Табела 3
Нов Зеланд RIANZ Сингл Табела 2
Норвешка Сингл Табела 2
Шведска 9
САД Билборд Хот 100[7] 7
САД Billboard Мејнстрим Топ 40[7] 2
САД Billboard Adult Contemporary[7] 19
Табела (2006) Највисока
позиција
САД Билборд Хот Дигитални Песни[7] 43
Табела (2010) Највисока
позиција
Германија Сингл Табела[9] 72
Претходник
"Hey Ya!" од OutKast
Канадска Сингл Табела број-еден сингл
31 јануари, 2004 - 7 февруари, 2004
Наследник
"Hey Ya!" од OutKast

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dolan, Jon. „The Open Door (2006)“, „Entertainment Weekly“, 9 октомври 2006 (посет. 22 март 2011 г).
  2. „Gold & Platinum Search Results“. RIAA.com. 17 февруари 2009. http://www.riaa.com/goldandplatinumdata.php?resultpage=1&table=SEARCH_RESULTS&title=My%20Immortal&startMonth=1&endMonth=1&startYear=1958&endYear=2009&sort=Artist&perPage=25. посет. 7 април 2009 г. 
  3. Bottomley, C. „Evanescence: Amy Lee Explains the New Songs“, „VH1.com“, 18 септември 2006 (посет. 26 ноември 2007 г).
  4. „My Immortal Band Version Free Download Frequently Asked Questions (FAQ)“. Evanescence.com. 2004. http://www.evanescence.com/exclusiveTrack/faq.html. посет. 5 август 2008 г. 
  5. Baker, T. „Evanescence: The Leaving Song“, „Rock Sound“, стр. 28.
  6. „International charts“. Hit Parade. 2003. http://lescharts.com/showitem.asp?key=5921&cat=s. посет. 25 април 2009 г. 
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Billboard (2004). „Billboard charts“. All Music Guide. http://www.allmusic.com/artist/p554863. посет. 25 април 2009 г. 
  8. http://web.archive.org/web/20040717032705/www.ifpi.gr/chart03.htm
  9. „Hitlist Germany“. MTV.de. 2 февруари 2010. http://www.mtv.de/charts/germany. посет. 5 февруари 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]