Саша Лошиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Саша Лошиќ ака Лоша (Бања Лука, 19 јули 1964) е босански и поранешен југословенски пејач и фронтмен на рок групата Плави оркестар. [1] Уште во неговите средношколски денови, на почетокот на 1981 година, Лошиќ го основал својот прв бенд, „Шевин оркестар“, кој бил претходник на „Плави оркестар“. Песната „Суада“, заштитен знак на Плави оркестар, Лошиќ и Павичиќ ја напишале заедно во четврто одделение средно училиште.

Од 1985 г до почетокот на војната во БиХ бил водач и фронтмен на Оркестарот. За време на војната во Босна и Херцеговина, Лошиќ се преселил во Љубљана, каде што започнал да работи како дизајнер и маркетинг експерт. Во 1997 година, заедно со браќата Черемида, повторно го изгради Плави оркестар. По војната се вратил да живее и работи во Сараево . [2]

Работа[уреди | уреди извор]

Лосиќ е композитор на поп често инспириран од фолклорот, како и од театарски партитури (Ромео и Јулија, Лимонада, Мајка на храброста ), партитури за документарни и играни филмови. Неговото ново дело вклучува филмови како Гори ватра, Кајмак и мармалад, Дани и сати и формирањето на неговиот нов филмски оркестар од Саша Лошиќ, кој ја имаше светската премиера на 10-ти. Јубилеен филмски фестивал во Сараево со гала концерти во Народниот театар во Сараево.

Плави оркестар е опишан од музичката енциклопедија како еден од „културните феномени од 1980-тите и 1990-тите“ (5 милиони продадени копии). Бендот останува популарен до ден-денес, со 10 албуми и повеќе од 1.500 концерти ширум светот.

Лошиќ има соработувано со бројни талентирани музичари и пејачи од цела Европа, меѓу кои:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vanja Radenković (13. 8. 2009). „Saša Lošić najavio venčanje“. Story. Архивирано од изворникот на 16. 9. 2009. Посетено на 26. 3. 2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  2. „Loša u "svom fazonu" prošetao Sarajevom, nasmijan uprkos oblačnom vremenu“. Klix.ba. 11. 4. 2019. Посетено на 11. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]