Клаус Чичер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клаус Чичер
Klaus Tschuetscher 1.jpg
Премиер на Лихтенштајн
На должноста
Стапил
25 март 2009
Монарх Алоа (регент)
Претходник Отмар Хаслер
Лични податоци
Роден(а) 8 јули 1967 (1967-07-08) (55 г.)
Партија Татковински сојуз
Живеалиште Ругел, Лихтенштајн
Установа Универзитет на Санкт Гален

Клаус Чичер (Klaus Tschütscher), (р. 8 јули 1967) е моменталниот премиер на Лихтенштајн[1]. Негови ресори се економијата, правдата и спортот. Припадник е на партијата Татковински сојуз.

Студирал право на Универзитетот на Санкт Гален и во 1996 се стекнал со докторат на тоа поле.

Оженет е, и има две деца. Живее во Ругел.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Отмар Хаслер
Премиер на Лихтенштајн
2009 – сега
Наследник
Во служба