Клаус Чичер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Клаус Чичер
Премиер на Лихтенштајн
На должноста
Стапил
25 март 2009
Монарх Алоа (регент)
Претходник Отмар Хаслер
Лични податоци
Роден(а) 8 јули 1967 (1967-07-08) (56 г.)
Партија Татковински сојуз
Живеалиште Ругел, Лихтенштајн
Установа Универзитет на Санкт Гален

Клаус Чичер (Klaus Tschütscher), (р. 8 јули 1967) е моменталниот премиер на Лихтенштајн[1]. Негови ресори се економијата, правдата и спортот. Припадник е на партијата Татковински сојуз.

Студирал право на Универзитетот на Санкт Гален и во 1996 се стекнал со докторат на тоа поле.

Оженет е, и има две деца. Живее во Ругел.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Отмар Хаслер
Премиер на Лихтенштајн
2009 – сега
Наследник
Во служба