Фикри Фејзули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фикри Фејзули
Fikri Fejzuli
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Фикри Фејзули (албански: Fikri Fejzuli; Раковец, Тетовско, 8 јули 1961 - Тетовско, 3 август 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на 112 Бригада „Мујдин Алиу”.

Загинал на 3 август 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили. По ова, неговото тело било префрлено и погребено во неговото родно село Раковец[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.