Елизабета Тјудор (ќерка на Хенри VII)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Елизабета Тјудор (ќерка на Хенри VII)
Татко Хенри VII
Мајка Елизабета Јоршка
Почивалиште Вестминстерска опатија

Елизабета (англиски: Elizabeth Tudor; 2 јули 1492 - 14 септември 1495) била ќерка на англискиот крал Хенри VII и неговата сопруга Елизабета Јоршка.