Прејди на содржината

Џорџо Армани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џорџо Армани
Армани во 2009 година
Роден(а)11 јули 1934(1934-07-11)(90 г.)
Пјаченца, Италија
Алма матерМилански универзитет
ЗанимањеМоден дизајнер

Џорџо Армани е италијански моден дизајнер. Прво се стекнал со слава работејќи за Серути, а потоа и за многу други, вклучувајќи ги Алегри, Багута и Хилтон. Тој ја формирал својата компанија Армани во 1975 година, која на крајот се проширила во музика, спорт и луксузни хотели. До 2001 година Армани бил прогласен за најуспешен дизајнер со италијанско потекло и е заслужен за пионерската мода на црвениот тепих. Во 2010 година го отворил хотелот Армани во Бурџ Калифа, највисоката зграда во светот. Тој е и најбогатата отворено ЛГБТ (бисексуална) личност во светот. Според индексот на милијардери на Блумберг, Армани има проценета нето вредност од 9,53 милијарди американски долари, заклучно со 2021 година.

Рани години

[уреди | уреди извор]

Армани е роден во северниот италијански град Пјаченца, каде што бил израснат со неговиот постар брат Серџо и помладата сестра Розана од неговата мајка Марија Раимонди и таткото Уго Армани.

Додека бил во средно училиште, Армани се стремел да ја следи кариерата во медицината, особено откако ја прочитал Цитаделата на А.Џ. Кронин. Се запишал на катедрата за медицина на Миланскиот универзитет, но во 1953 година, по три години посетување, заминал и се приклучил на војската, каде бил распореден во Воената болница во Верона.

Дизајнерска кариера

[уреди | уреди извор]

Откако служел во војска две години, Армани нашол работа како гардеробер и продавач во Ла Ринасенте, стоковна куќа во Милано во 1957 година. Тој станал продавач за одделот за машка облека,каде стекнал вредни искуства во маркетинг на модната индустрија. Во средината на 1960-тите, Армани се преселил во компанијата Нино Серути, каде дизајнирал машка облека. Неговите вештини биле барани, а во следната деценија, додека продолжил да работи за Серути, Армани исто така работел хонорарно за дури десет производители одеднаш. Во доцните 1960-ти, Армани го запознал Серџо Галеоти, архитектонски цртач, што го означило почетокот на лична и професионална врска која траела многу години. Во 1973 година, Галеоти го убедил да отвори канцеларија за дизајн во Милано. Ова довело до период на обемна соработка, за време на која Армани работел како слободен дизајнер за голем број модни куќи, вклучувајќи ги Алегри, Багута, Хилтон, Сиконс, Гибо, Монтедоро и Тендрес.

На 24 јули 1975 година, заедно со неговиот пријател Галеоти, го основал Џорџо Армани во Милано. Во октомври истата година, тој ја претставил својата прва колекција на машки готови облеки за пролет и лето 1976 година под свое име. Тој исто така креирал женска линија за истата сезона.

Џорџо Армани во 2009 г

Во 1979 година, по основањето на корпорацијата Џорџо Армани, Армани започнал да произведува за САД и ја вовел главната линија за мажи и жени. Брендот станал едно од водечките имиња во меѓународната мода со воведувањето на неколку нови производни линии. Во раните 1980-ти, компанијата потпишала важен договор со Лореал за создавање парфеми и козметика Армани Бјути, по што во 1982 година било започнато со производство на долна облека, костими за капење и додатоци. Во Милано е отворена нова продавница за линијата Емпорио, а потоа и првиот бутик Џорџо Армани.

Армани сметал дека мора да користи нови и неконвенционални методи на рекламирање, телевизиски спотови и огромни улични реклами, заедно со домашно списание кое било испраќано по пошта до потрошувачите. Во филмот „Американски жиголо“, актерот Ричард Гир кој го играл ликот Џулијан Кеј, отвора фиока со кошули на Армани, совршено превиткани. Ова била најдобрата рекламна кампања за моден бренд до тогаш. Армани дизајнирал костими за повеќе од сто филмови, од кои еден од најважните бил „Недопирливите“.

Линијата за машка и женска облека и облека за скијање на Армани била развиена во 1995 година.

Џорџо Армани, во септември 1997 г

Во 1996 година, неговиот долгогодишен пријател Ерик Клептон компонирал песни за модните ревии на Армани. Подоцна истата година Клептон отворил две продавници на Емпорио Армани во Њујорк. Во 1998 година, Армани бил домаќин на забава за аукцијата за гитарата Клептон Кросроудс.

Армани, исто така, се подготвил да се пробие на кинескиот пазар отворајќи ја својата прва продавница во таа земја во 1998 година. Малата продавница во Пекинг била проследена со водечка продавница во Шангај во 2004 година.

Во 2008 година, Армани го дизајнирал костимот за борба со бикови, наречен „Гојеско“, кој го носел шпанскиот тореадор Каетано Ривера Ордоњез во „Корида Гојеска“ во Ронда, Шпанија.

Во 2011 година, Армани станал првиот луксузен дизајнер кој го прифатил предизвикот за зелен тепих на Ливија Фирт за да ја истакне одржливата мода, дизајнирајќи фустан за неа од рециклирана пластика и ткаенини.

Од 2009 година, Армани има малопродажна мрежа од продавници во 37 земји. Тој имал годишен обрт од 1,6 милијарди долари и лично богатство од 8,1 милијарди долари заклучно со 2017 година.

Во 2015 година, Џорџо Армани бил уметник кој бил дел од Париската фото јавна програма.

Иновации

[уреди | уреди извор]

Армани е заслужен за пионерската мода на црвениот тепих. Армани бил првиот дизајнер кој ги забранил моделите со индекс на телесна маса под 18 години, откако манекенката Ана Каролина Рестон гладувала до смрт поради анорексија.

Армани дизајнирал многу сценски комбинации за поп-ѕвездата Лејди Гага, вклучувајќи ги и оние што ги носела на нејзината рекордна турнеја. Тој, исто така, дизајнирал за многу емисии за награди од висок профил, како што се Греми наградите и МТВ видео музички награди во 2010 година.

Хотелска колекција Армани

[уреди | уреди извор]

Џорџо Армани и Емар Пропертис склучиле договор во 2005 година за Емар Пропертис да изгради и да управува со повисоки хотелски хотели и три одморалишта за одмор под името Џорџо Армани.

Хотелот Армани бил отворен во Бурџ Калифа на 27 април 2010 година, составен од долните 39 ката на супервисокиот облакодер во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, и има 160 гостински соби и апартмани, и 144 резиденции.

Армани Музика ги претставува компилациите накафулето Емпорио Армани, серија специјални компилации на ЦД курирани од Џорџо Армани со дизајнерот на диџејски звук Матео Чекарини, нудејќи еклектичен микс на концептуални звуци и андерграунд ритми.

Армани со кошаркарите на Олимпија Милано на ноќното излегување, септември 2009 година.

Џорџо Армани има голем интерес за спортот. Тој е претседател на кошаркарскиот тим Олимпија Милано и навивач на Интер.

Тој двапати дизајнирал дресови за фудбалската репрезентација на Англија, како и за играчите на лондонскиот клуб Челзи од август 2007 година.

Тој ги дизајнирал облеките на италијанските знаменосци на церемонијата на отворање на Зимските олимписки игри 2006 година во Торино, а исто така ги дизајнирал и италијанските олимписки униформи за Летните олимписки игри 2012 во Лондон.

Почнувајќи од 2021 година, Џорџо Армани склучил повеќегодишен спонзорски договор како официјален добавувач на Скудерија Ферари.

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Армани е човек кој посесивно ја чува својата приватност, но јавно се идентификувал како бисексуалец. Имал долгогодишна врска со неговиот деловен партнер, модниот дизајнер Серџо Галеоти, кој починал од срцев удар во 1985 година. Џорџо Армани поминува голем дел од своето време на неговата јахта долга над 200 метри и сака едрење.