Список на премиери на Лихтенштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Премиер на Лихтенштајн)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на шефови на влада (герм. Regierungschef), т.е. премиери на Лихтенштајн.

# Име Стапил Напуштил Партија
1 Јозеф Оспелт 2 март 1921 4 мај 1922 без партија
- Алфонс Гефер (вршител) 4 мај 1922 1 јуни 1922 без партија
- Феликс Губелман (вршител) 1 јуни 1922 6 јуни 1922 без партија
2 Густав Шедлер 6 јуни 1922 28 јуни 1928 без партија
- Кнез Алфред (вршител) 28 јуни 1928 4 август 1928 без партија
3 Јозеф Хоп 4 август 1928 3 септември 1945 Прогресивна граѓанска партија
4 Александар Фрик 3 септември 1945 16 јули 1962 Прогресивна граѓанска партија
5 Герард Батлинер 16 јули 1962 18 март 1970 Прогресивна граѓанска партија
6 Алфред Хилбе 18 март 1970 27 март 1974 Татковински сојуз
7 Валтер Кибер 27 март 1974 26 април 1978 Прогресивна граѓанска партија
8 Ханс Брунхарт 26 април 1978 26 мај 1993 Татковински сојуз
9 Маркус Бихел 26 мај 1993 15 декември 1993 Прогресивна граѓанска партија
10 Марио Фрик 15 декември 1993 5 април 2001 Татковински сојуз
11 Отмар Хаслер 5 април 2001 25 март 2009 Прогресивна граѓанска партија
12 Клаус Чичер 25 март 2009 Татковински сојуз

Поврзано[уреди | уреди извор]