Зоран Џорлев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зоран Џорлев (10 јануари 1967 во Струмица) - македонски виолинист, вокален изведувач, и професор. Тој е син на Наско Џорлев, композитор на народна музика.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Џорлев е роден во Струмица на 10 јануари 1967 година, каде го поминал детството, живеејќи на улицата „Пере Тошев“ во близина на киното, заедно со братот Ристо (Ице) и сестрата Софче. Тој е дете на Наско и Грозда Џорлеви, а татко му бил познат композитор на народна музика и водач на оркестар. Кога бил првооделенец, со семејството се преселил во Скопје. Уште во раното детство, во Струмица, започнал да свири на труба, хармоника и гитара. Во 1977 година почнал да свири на виолина, откако претходно во музичкото училиште бил одреден да свири на пијано, зашто „немал предиспозиции за виолина“.[2]

Во 1989 дипломирал виолина на Факултетот за музичка уметност. Познат е по обработките и изведувањето на македонските народни и забавни композиции, обработки на филмски, џез, етно теми. Работел како професор по виолина, и бил директор на ДМБУЦ Илија Николовски Луј во Скопје. Во јануари 2011 бил назначен за директор на ансамблот за народни игри и песни „Танец“, каде останал до август 2017 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Нова веб страница на Зоран Џорлев“, Вест (посет. 2 јули 2011 г). (на македонски)
  2. Валентина Тодоровска, „Никогаш не ја заборавив мојата улица во Струмица“, Утрински весник, година XVI, број 4721, петок, 27 февруари 2015, стр. 22.
  3. Зоран Џорлев директор на „Танец““, Дневник, 4 јануари (посет. 2 јули 2011 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]