Милан Јуришиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Јуришиќ
Податотека:Milan Jurisic.jpeg
Роден(24 јули 1974
Белград, Србија
Статусво бегство

Милан Јуришиќ (24 јули 1974 во Белград) — српски криминалец, член на Земунскиот клан и еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Џинџиќ.

За учеството во атентатот бил обвинет од страна на Белградскиот суд и осуден на 30 години затвор[1]. Во 2008 година, неговата казна затвор била продолжена за уште четири години[2].

Јуришиќ се наоѓа во бегство.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пресуда Окружног суда у Београду за убиство Ђинђића“. Архивирано од изворникот на 2010-06-16. Посетено на 2011-02-05.
  2. Б92 - Високе затворске казне „земунцима“