Рошин Марфи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рошин Марфи
Róisín Murphy
Рошин Марфи во ноември 2007
Животописни податоци
Родено имеРошин Мери Марфи
Роден(а)5 јули 1973
Арклоу, Округ Виклоу, Ирска
Жанровиелектронска музика, денс, поп-музика, диско музика, хаус, трип хоп.
Занимањапејач, текстописец
Период на активност1995–денес
ИздавачиEcho, EMI
СоработнициMoloko
Мреж. местоwww.roisinmurphy.com

Рошин Мери Марфи (англиски и ирски: Róisín Marie Murphy, 5 јули 1973) или само како Рошин Марфи (Róisín Murphy) — ирска пејачка и текстописец, позната по нејзините стил на електронска музика.

На почетокот, Рошин била забележана како музичарка во музичката група Moloko. Тогашен нејзин партнер во групата бил нејзиниот поранешен партнер Марк Брајдон. По крајот на нивната љубов, групата се распаднала и Роашин Марфи ја започната својата соло кариера со издавањето на албумот Ruby Blue. Нејзиниот втор албум, Overpowered, бил издаден на 10 јануари 2008 година.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

  • 2005: Ruby Blue
  • 2007: Overpowered
  • 2015: Hairless Toys
  • 2016: Take Her Up to Monto
  • 2020: Róisín Machine

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]