Кевин Кузманов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кевин Кузманов
Kevin Kouzmanoff
Kevin Kouzmanoff 2500809292.jpg
Роден 25 јули 1981
Њупорт Бич, САД
Занимање безбол играч

Кевин Кузманов 25 јули 1981 во Њупорт Бич, Калифорнија) е американски безбол играч со македонско потекло.[1][2].

Кевин пораснал во Евергрин, Колорадо, каде што играл безбол за своето средно училиште, како и во универзитетската лига на Арканзас, од каде што направил трансфер за професионалната екипа Вали Скрејперс во 2003 година.

Кевин Кузманов е трета генерација од истоименото македонско семејство иселено во САД. Тој е еден од четворицата професионални играчи кои успеале да направат grand slam home run, односно home run при првото топче упатено кон нив во сезонаета. Познат е под псевдонимот „Македонската машина“.

Моментално игра за Оукленд Атлетикс, а кариерата ја започнал во Кливленд Индијанс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Thames meets heroes, hits game-winning homer for Tigers“. USA Today. November 29, 2007. конс. July 26, 2012. 
  2. „Call it a hunch: the final 2007 NL standings“. Sportingnews.com. September 25, 1977. конс. July 26, 2012.