Прејди на содржината

Кевин Кузманов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кевин Кузманов
Kevin Kouzmanoff
Роден 25 јули 1981
Њупорт Бич, САД
Занимање безбол играч

Кевин Кузманов 25 јули 1981 во Њупорт Бич, Калифорнија) е американски безбол играч со македонско потекло.[1][2].

Кевин пораснал во Евергрин, Колорадо, каде што играл безбол за своето средно училиште, како и во универзитетската лига на Арканзас, од каде што направил трансфер за професионалната екипа Вали Скрејперс во 2003 година.

Кевин Кузманов е трета генерација од истоименото македонско семејство иселено во САД. Тој е еден од четворицата професионални играчи кои успеале да направат grand slam home run, односно home run при првото топче упатено кон нив во сезонаета. Познат е под псевдонимот „Македонската машина“.

Моментално игра за Оукленд Атлетикс, а кариерата ја започнал во Кливленд Индијанс.

  1. „Thames meets heroes, hits game-winning homer for Tigers“. USA Today. November 29, 2007. Посетено на July 26, 2012.
  2. „Call it a hunch: the final 2007 NL standings“. Sportingnews.com. September 25, 1977. Посетено на July 26, 2012.[мртва врска]