Муртезан Етхеми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муртезан Етхеми
Murtezan Ethemi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Муртезан Етxеми (албански: Murtezan Ethemi; Слатино, Тетовско, 29 јули 1961 - Слатино, Тетовско, 23 јули 2001) е поранешен член на ОНА.

Работел во текстилната фабрика Тетекс од Тетово, но по започнувањето на конфликтот во Македонија се приклучил уште на почетокот кон редовите на ОНА.

Загинал на 23 јули 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили. По ова, неговото тело било префрлено и погребено во неговото родно село Слатино[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.