Плави оркестар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Плави оркестар
Плави оркестар настапувајќи во Стара Пазова во август 2011 година.
Биографски податоци
ПотеклоСараево, Босна и Херцеговина
Жанровипоп рок, Нов примитивизам (рани)
Период на активност1983–present
ИздавачиЈуготон, Кроатија Рекордс, Дискотон, Поп рекордс, и Далас рекордс
Мреж. местоPlavi Orkestar - Music - Videos - Pictures
Членови
Саша Лошиќ
Саша Залепугин
Самир "Ќера I" Ќерамида
Адмир "Ќера II" Ќерамида
Поранешни членови
Младен Павичиќ, Срѓан Кошњар, Гордан Џамоња

Плави оркестар (англиски: Blue Orchestra) е југословенски и босански поп рок бенд од Сараево. Бендот бил формиран во 1983 година од страна на Саша Лошиќ, водечкиот пејач и текстописец на групата. Групата остана популарна со седум албуми и повеќе од 1500 концерти низ целиот свет.

Историја[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]