Милош Симовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Милош Симовиќ
Податотека:Milos Simovic.jpeg
Роден5 јули 1979
Белград, Србија
Статусво затвор

Милош Симовиќ (5 јули 1979 во Белград) — српски криминалец, член на Земунскиот клан и еден од учесниците во атентатот врз српскиот премиер Зоран Џинџиќ.

За учеството во атентатот бил обвинет од страна на Белградскиот суд и осуден на 30 години затвор[1].

Во 2010 година бил уапсен при илегален влез во Србија[2][3].

Наводи[уреди | уреди извор]