Бари Маркус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бари Маркус
Маркус (2015)
Лични податоци
Цело имеБари Маркус
Роден17 јули 1991 (1991-07-17) (29 г.)
Амстердам, Холандија
Висина1,79 м
Маса72 кг
Податоци за клубот
Мом. клубРомпот-Шарл
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2010–2011
2011
Рабобанк Континентал Тим
Вакансолел-ДКМ (стажант)
Професионални клубови
2012–2013
2014–2015
2016-
Вакансолел-ДКМ
Белкин Про Сајклинг
Ромпот-Оранје Пелотон
Последна промена
26 јануари 2016

Бари Маркус (холандски: Barry Markus; р. 17 јули 1991 во Амстердам) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Ромпот-Шарл.

Маркус ја напуштил Вакансолел-ДКМ по две и пол сезони[1] и му се приклучил на Белкин Про Сајклинг за сезоната 2014.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
2. Европско јуниорско друмско првенство
3. Национално велодромско првенство - Медисон (со Јури Хавик)
2010
1. Етапа 2 Трка околу Тирингија под 23 години
Национални велодромски првенства
2. Медисон (со Јури Хавик)
3. Бодовна трка
3. Скреч
9. Класик Бевербек
10. Ронде ван Дренте
2011
Национални велодромски првенства
1. MaillotHolanda.PNG Медисон (со Рој Питерс)
3. Скреч
1. Стер ван Зволе
1. Рабобанк Дорпеномлоп Рукфен
1. Етапа 1 Вуелта Сиклиста а Леон
2. Гран при де ла Вил де Ножен сур Езе
10. Краен пласман Ронде ван Дренте
2012
2. Дварс дор Дренте
3. Национални велодромски првенства - Скреч
5. Меморијал Рик ван Стенберген
8. Дач Фуд Вали Класик
2013
3. Шелдепрејс
9. Гран при де Денен
10. Краен пласман Арктичка трка Норвешка
2014
2. Трка околу Келн
10. Нокере Курсе
2015
2. Дварс дор Дренте
7. Нокере Курсе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Аткинс, Бен (3 јануари 2012). „Вакансолел-ДКМ открил нови дванаесет нови возачи за 2012“. VeloNation. VeloNation LLC. Посетено на 7 јануари 2012.
  2. „Barry Markus swapping Vacansoleil-DCM for Belkin“. De Morgen (холандски). De Persgroep Nederland. 17 август 2013. Посетено на 17 август 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]