Починати во јули

Од Википедија — слободната енциклопедија

јануари

февруари

март

април

мај

јуни

јули

август

септември

октомври

ноември

декември

Статијата Починати во јули е автоматски генерирана преку трансклудирање на мануелно уредуваните страници за починати на одреден датум во месец јули.
Видете исто така автоматски генерирана листа на лица починати во месец јули во Категорија:Починати во јули
Можеби ќе ве интересира да погледнете во Родени во јули и Категорија:Родени во јули

1 јули:

251  Дециј Трајан — римски цар, попознат е и како Гај Месиј Квинт Дециј Трајан.
1839  Махмуд II — триесеттиот султан на Отоманското Царство.
1853  Бранко Радичевиќ — српски поет.
1876  Михаил Бакунин — руски револуционер.
1894  Алан Пинкертонамерикански приватен детектив, основач на првата детективска агенција.
1896  Хариет Бичер Стоуамериканска аболиционистка и писателка.
1925  Ерик Сати — француски пијанист и композитор.
1961  Луј Фердинан Селин — истакнат француски писател.
1974  Хуан Перонпретседател на Аргентина.
1997  Роберт Мичам — американски глумец.
2001  Николај Басовруски физичар, добитник на Нобелова награда.
2003  Херби Мен — американски џез-музичар.
2004  Тодор Скаловскимакедонски композитор.
2004  Марлон Брандо — истакнат американски глумец.
2005  Лутер Вандрос — американски музичар.
2008  Живко Стефановски — македонски функционер, писател, новинар и публицист.
2008  Шерафетин Неби — македонски глумец.
2009  Карл Малден — американски глумец.

2 јули:

1566  Мишел Нострадамус - француски астролог и пророк.
1733  Кристијан Пецолд - германски композитор и органист.
1778  Жан-Жак Русо - француски филозоф.
1800  Виктор Луј - француски архитект.
1877  Херман Хесе - германски писател и поет.
1934  Ернст Рем - германски нацист и началник на СА.
1949  Георги Димитров - премиер на НР Бугарија.
1961  Ернест Хемингвејамерикански писател.
1977  Владимир Набоковруски писател.
1989  Христо Стамболиев — еден од основачите и прв декан на Технолошко - Металургискиот факултет во Скопје.
1992  Борислав Пекиќ — српски писател.
1997  Џејмс Стјуартамерикански глумец.
2001  Кажимјеж Фелешко — полски полонист, македонист и славист.
2006  Тихомир Огњанов — српски и југословенски фудбалер.
2011  Оливера Марковиќ — југословенска и српска глумица.
2016  Мајкл Чиминоамерикански режисер.

3 јули:

683  Лав IIримски папа.
1918  Мехмед Vсултан на Отоманското Царство.
1969  Брајан Џонсанглиски музичар (поранешен член на рок-групата Ролинг стоунс).
1971  Џим Морисонамерикански музичар и поет, член и основач на рок-групата The Doors.
1977  Александар М. Волковруски математичар и романсиер.
2001  Иван Сламниг — хрватски писател.

4 јули:

1826  Џон Адамс — американски политичар.
1826  Томас Џеферсон — третиот американски претседател.
1826  Џон Адамс — вториот американски претседател.
1868  Димитриј Иванович Писарев — руски писател.
1916  Алан Зигерамерикански воен поет, познат по својата песна Вечерва имам состанок со Смртта.
1934  Марија Кири-Склодовска — полско-француска хемичарка и физичарка.
1938  Ото Бауер — австриски социјалист.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1970  Барнет Њуман — американски сликар.
1977  Мигел Најдорф — аргентински шаховски велемајстор.
2003  Бери Вајтамерикански пејач, познат како Човекот со кадифен глас.
2005  Неџми Мехмети — македонски писател.
2006  Васко Липовац — хрватски сликар.

5 јули:

1833  Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Чернируски поет.
1939  Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965  Порфирио Рубиросадоминикански дипломат, Формула 1 возач и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиусгермански архитект.
1988  Драга Чаловска - Секуловска — македонска новинарка.
2021  Ричард Донер — американски режисер.

6 јули:

1189  Хенри II — англиски крал.
1415  Јан Хусчешки реформатор.
1533  Лудовико Ариостоиталијански поет.
1535  Томас Мор — англиски правник, филозоф и хуманист.
1553  Едвард VI — англиски крал.
1854  Георг Симеон Ом — германски физичар.
1893  Ги де Мопасанфранцуски писател.
1962  Вилијам Фокнерамерикански писател, Нобелов лауреат.
1971  Луис Армстронгамерикански трубач и џез-музичар.
1991  Антон Југов — бугарски политичар.
1999  г.г. МихаилАрхиепископ Охридски и Македонски.
2000  Лазар Колишевски — македонски политичар.
2005  Клод Симон — француски писател, добитник на Нобеловата награда во 1985 година.
2010  Тили Армстронг — британска писателка.
2022  Џејмс Кан — американски глумец.

7 јули:

1304  Бенедикт XIримски папа.
1307  Едвард Iанглиски крал.
1573  Џакомо Бароци да Вињолаиталијански архитект.
1854  Георг Омгермански физичар.
1890  Анри Нестле — основач на „Нестле“.
1907  Телос Агапинос — офицер во грчката армија.
1914  Дејвид Брајан — американски филмски глумец.
1923  Таската Серски — македонски револуционер.
1930  Артур Конан Дојлшкотски писател.
1965  Вероника Тушнова — советска и руска поетеса.
1972  Атинагорацариградски патријарх.
1973  Вероника Лејкамериканска глумица.
2004  Владо Кристл — хрватски и германски сликар и филмски режисер.
2006  Сид Беретанглиски рок-музичар, член на групата „Пинк флојд“.
2011  Мануел Галбан — кубански гитарист.
2014  Бора Тодоровиќ — српски и југословенски глумец.
2014  Алфредо Ди Стефано — аргентинско-шпански фудбалер и тренер.
2021  Дилип Кумар — индиски глумец.

8 јули:

1153  Евгениј III — римски папа.
1623  Грегориј XV — римски папа.
1822  Перси Биш Шелианглиски писател.
1932  Александар Грин — руски писател.
1946  Александар Василевич Александров — руски и советски композитор.
1967  Вивиен Лиамериканска филмска и театарска глумица.
1994  Ким Ил Сунгкомунистичкиот водач на Северна Кореја.
1998  Душан Вукотиќ — југословенски аниматор.
2010  Крум Томовски — македонски академик, архитект и конзерватор.
2018  Теб Хантер — американски глумец.
2022  Шинзо Абе — јапонски политичар и двократен премиер, убиен со атентат на јавен политички собир.

9 јули:

1441  Јан ван Ајк — фламански сликар.
1746  Филип — шпански крал.
1850  Маргарет Фулер — американска новинарка.
1904  Славејко Арсов — македонски револуционер.
1913  Михаил Анагностакос — грчки офицер.
1934  Иван Хаџи Николов — македонски општественик и револуционер.
1942  Цветан Димовнароден херој на Македонија; убиен е од бугарските фашисти во Скопје во Обласната полициска управа.
1943  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет, есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ.
1992  Ханс Ем — најстариот член на МАНУ. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од 1941 година.
2001  Бедри Халими — член на ОНА.

10 јули:

685  Константин IVвизантиски цар.
983  Бенедикт VII — римски папа.
1099  Ел Сидшпански национален херој.
1559  Анри II — француски крал.
1851  Луј Дагерфранцуски пронаоѓач и фотограф.
1884  Пол Морфиамерикански шахист.
1998  Атанас Близнаков — основач на истоимената фондација при универзитетотСв. Кирил и Методиј“ во Скопје.
2001  Хусни Џемаили — член на „ОНА“.
2020  Џек Чарлтон — англиски фудбалер.

11 јули:

1903  Вилијам Хенли Ернест — англиски поет.
1937  Џорџ Гершвинамерикански композитор и музичар.
1942  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1982  Меша Мехмед Селимовиќ — југословенски писател.
1989  Лоренс Оливиеанглиски филмски и театарски глумец, продуцент и режисер.
1992  Хајрудин Крвавац — босански и југословенски филмски режисер.

12 јули:

1536  Еразмо Ротердамски — прочуен холандски хуманист.
1682  Жан Пикарфранцуски астроном.
1712  Ричард Кромвел — англиски лорд.
1874  Фриц Ројтер — долногермански писател.
1935  Алфред Драјфусфранцуски офицер, човекот околу кој ќе се исплете „Аферата Драјфус“.
2007  Блага Алексова — македонски археолог и академик.
2010  Харви Пикар — американски писател.

13 јули:

574  Јован III — римски папа.
1762  Џејмс Бредлианглиски астроном.
1793  Жан Пол Мара — познат француски револуционер.
1896  Август Кекуле — германски хемичар.
1924  Алфред Маршал — англиски економист.
1943  Иван Горан Ковачиќ — хрватски поет.
1951  Панко Брашнаров — македонски револуционер.
1954  Фрида Каломексиканска сликарка.
1993  Лео Јунек — хрватско-француски сликар.
2008  Михо Атанасовски — македонски поет.

14 јули:

1223  Филип II Августфранцуски крал.
1887  Алфред Крупгермански индустријалец и производител на оружје.
1939  Алфонс Муха — чешки сликар и илустратор, основоположник на стилот арт нуво.
1944  Благој Јанков - Мучетонароден херој на Македонија.
1968  Константин Паустовски — руски и советски писател.
1971  Мак Диздар — босански и југословенски поет.
1998  Ричард Мекдоналд — основач на најголемиот ланец на ресторани во светот — „Мекдоналдс“.

15 јули:

1291  Рудолф I Хабсбуршкигермански цар и оснoвач на династијата на Хабсбурговците.
1890  Готфрид Келер — швајцарско-германски писател.
1904  Антон Павлович Чеховруски раскажувач и драмски писател.
1929  Хуго фон Хофманшталавстриски писател.
1939  Зинаида Рајх - руска и советска глумица, сопруга на Сергеј Есенин и на Всеволд Меерхолд.
1941  Валтер Рутмангермански експериментален режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски писател.
1944  Вера Циривири - Трена — македонска партизанка, учесничка во напредното работничко движење и во НОБ.
1997  Џани Версачеиталијански моден творец.

16 јули:

1533  Атахуалпа — цар на Инките.
1740  Јан Купецки — чешки сликар.
1963  Николај Асеев — советски и руски поет.
1985  Хајнрих Белгермански писател, добитник на Нобеловата награда во 1972 година.
1989  Херберт фон Карајанавстриски диригент.
1991  Роберт Мадервел — американски сликар.
1995  Стефан Спендербритански поет.
2012  Џон Лорд — англиски рок-музичар, член на групата „Дип парпл“ (Deep Purple).
2014  Џони Винтер — американски музичар.
2021  Биз Марки — американски рапер.

17 јули:

855  Лав IVримски папа.
1489  Мимар Синан — прочуен отомански архитект.
1790  Адам Смит — најпознат претставник на англиската класична политичка економија.
1918  Николај II Романовцар на Русија, убиен заедно со членовите на неговото семејство.
1938  Роберт Вине — германски режисер.
1941  Аугуст Цесарец — хрватски револуционер и писател.
1946  Дража Михаиловиќсрпски четнички водач.
1959  Били Холидејамериканскa пејачкa.
1967  Џон Колтрејн — американски џез-музичар и композитор.
1969  Нестор Алексиев Мирчевски — македонски резбар.
1976  Вељо Личеноски — прв филмски монтажер во Македонија.
1986  Ристо Шишков — македонски глумец.
1992  Стефан Гајдов — македонски композитор.
2022  Жан-Луј Трентињан — француски глумец.

18 јули:

1610  Микеланџело Меризи да Караваџо — италијански барокен сликар
1721  Жан Антоан Ватофранцуски барокен сликар.
1817  Џејн Остинанглиска писателка.
1872  Бенито Хуарезмексикански претседател.
1895  Стефан Стамболов — бугарски револуционер.
1949  Вичеслав Новак — чешки композитор.
1988  Нико — германско-американска пејачка и глумица.
1997  Јуџин Шумејкер — американски астрогеолог.

19 јули:

1374  Франческо Петрарка — лирски поет од времето на италијанската предренесанса.
1543  Мери Болејн — сестра на англиската кралица Ана Болејн.
1631  Чезаре Кремонинииталијански филозоф.
1886  Цезарио Верде — португалски поет.
1954  Малина Попиванова — македонска револуционерка.
2010  Стивен Шнајдер — професор по биологија на животната средина.
2010  Енди Хамел — американски поп-рок музичар, член на групата „Биг стар“ (Big Star).
2019  Радомир Смиљаниќ — српски писател.

20 јули:

1816  Гаврила Романович Державинруски класицистички поет, сметан за најголемиот руски поет пред Пушкин.
1903  Лав XIIIримски папа.
1913  Феликс Ѓержински („Железниот Феликс“) — полски комунист со револуционерни идеи, основач на Болшевичката тајна полиција Че-Ка — подоцна КГБ.
1922  Андреј Марков — руски математичар.
1923  Панчо Вилјамексикански револуционeр — водач на селанската револуција од 1910 година.
1913  Васил Чакаларов — македонски војвода од Костурско.
1937  Гуљелмо Марконииталијански физичар и инженер.
1945  Пол Валерифранцуски поет.
1951  Абдула Iјордански крал.
1973  Брус Ли — филмски глумец и мајстор на боречки вештини од Хонгконг.
1996  Франтишек Планичка — чехословачки фудбалски голман.
2004  Џејмс Вилијамс — американски џез-музичар

21 јули:

1870  Јозеф Штраусавстриски композитор.
1984  Живко Фирфовмакедонски етномузиколог, педагогдиригент и музички деец. За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, САД во 1955 година. Роден е во Велес, на 20 ноември 1906 година.
1998  Ален Шепардамерикански космонаут.
2001  Крсте Црвенковскимакедонски политичар.

22 јули:

1461  Шарл VII Победникотфранцуски крал.
1676  Климент X — римски папа.
1822  Наполеон IIфранцуски крал.
1926  Фридрих Визер — австриски економист.
1934  Џон Дилинџерамерикански криминалец.
1967  Лајош Касак — унгарски писател и сликар.
1968  Павлос Гипарис — грчки офицер.
1979  Шандор Кочишунгарски фудбалер.
1990  Асан Керим — македонски и југословенски политичар .

23 јули:

1536  Хенри ФицРој — незаконски син на Хенри VIII.
1757  Доменико Скарлати — италијански барокен композитор за чембало.
1875  Ајзак Мерит Сингерамерикански изумител.
1916  Вилијам Ремзишкотски хемичар.
1942  Антон Поповмакедонски поет.
1948  Дејвид Грифитамерикански филмски режисер и продуцент.
1977  Арсенио Ерико — парагвајски фудбалер.
1986  Марко Челебоновиќ — српски сликар.
2001  Муртезан Етхеми — поранешен член на ОНА.
2013  Џалма Сантос — бразилски фудбалер.
2019  Арт Невиламерикански поп-музичар.

24 јули:

1957  Методија Андонов - Чентомакедонски револуционер и државник — прв претседател на Иницијативниот одбор за свикување на Првото заседание на АСНОМ и борец за правата и слободата на македонскиот народ. Роден е во Прилеп на 17 август 1902 година.
1974  Џејмс Чедвиканглиски физичар — откривач на неутронот и Нобелов лауреат во 1935 година.
1980  Питер Селерсбритански филмски глумец и комичар.
1991  Исак Башевис Сингерамерикански писател и Нобелов лауреат, по потекло полски Евреин.
2000  Клод Сотефранцуски филмски режисер-оскаровeц.
2001  Махир Камбери — поранешен член на ОНА.
2001  Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2001  Неџмедин Сулејмани — поранешен член на ОНА.

25 јули:

1492  Инокентиј VIII — римски папа.
1533  Атахуалпа — последен владетел на Тавантинсују.
1564  Фердинанд Iцар на Светото Римско Царство.
1794  Андре Шение — француски поет.
1834  Семјуел Тејлор Колриџанглиски поет.
1980  Владимир Висоцки — советски пејач.
1986  Винсент Минелиамерикански филмски режисер.
1987  Крсто Симовски — учесник во НОВ.
1999  Богољуб Арсиќ — учесник во НОВ.
2002  Рудигер Дорнбуш — германски економист.
2003  Џон Шлезингер — англиски режисер и глумец.

26 јули:

1471  Павле II — римски папа.
1867  Отон I — грчки крал.
1902  Шарл Даданфранцуско-американски пчелар, таткото на современото пчеларство.
1903  Алексо Поројлијата — македонски револуционер.
1917  Едгар Дегафранцуски сликар.
1925  Готлоб Фреге — германски математичар.
1926  Крсте Петков Мисирков — истакнат македонски филолог, јазичар, историчар, фолклорист, етнограф, публицист, политичар, дипломат, револуционер и борец за македонската национална афирмација. Во 1903 година ја издаде книгата „За македонцките работи“. Роден е во Ениџе, Вардарска околија, Солунска област, на 18 ноември 1874 година.
1952  Ева Перон — популарната „прва дама“ на Аргентина, сопруга на Хуан Перон.
1963  Димитар Пандилов — истакнат уметник, прв македонски импресионистички сликар.
1985  Фреди Перлмананархист, писател, теоретичар и музичар, голем критичар на современиот свет.

27 јули:

916  Климент Охридски — сесловенски просветител.
1061  Никола IIримски папа.
1841  Михаил Лермонтовруски поет.
1844  Џон Далтонанглиски хемичар и физичар.
1880  Мохамед Реза Пахлевишах на Иран.
1946  Гертруда Стајн — американска писателка.
1950  Вецко Домазетовски — македонски есеист.
1981  Вилијам Вајлерамерикански режисер.
1982  Загорка Миќиќ — југословенски и македонски доктор по филозофија.
1998  Златко Чајковски — хрватски и југословенски фудбалер и тренер.
2001  Сељман Нухиу — поранешен член на ОНА.
2010  Димитар Циев — југословенски и македонски одбојкар.

28 јули:

1741  Антонио Вивалди — истакнат венецијански композитор на преодот од барокот кон класицизмот.
1750  Јохан Себастијан Бахгермански композитор — еден од најзначајните композитори во историјата на музиката.
1794  Максимилијан Робеспјер — еден од главните водачи на Француската револуција.
1904  Никола Каранџуловмакедонски револуционервојвода и учител. Роден е во Прилеп.
1968  Ото Хангермански хемичар и нуклеарен физичар. Добитник е на Нобеловата награда за хемија.

29 јули:

1099  Урбан IIримски папа.
1108  Филип Iкрал на Франција.
1644  Урбан VIII — римски папа.
1808  Селим IIIотомански султан.
1856  Роберт Шумангермански композитор и музичар од времето на романтизмот.
1857  Шарл Лисјен Бонапарт — француски кнез и [орнитолог]].
1890  Винсент ван Гогхоландски сликар.
1910  Глигор Соколов — македонски револуцинер.
1974  Ерих Кестнер — германски писател.
1974  Кас Елиот — американска поп-пејачка, членка на групата „Мамас енд папас“.
1898  Херберт Маркузе — германско-американски филозоф, социолог и политички теоретичар.
1982  Владимир Зворник — „таткото на телевизијата“.
1983  Луис Буњелфранцуско-мексикански филмски режисер.
1990  Бруно Крајски — австриски политичар.
2008  Мате Парлов — југословенски и хрватски боксер.

30 јули:

579  Бенедикт Iримски папа.
1674  Карел Шкрета — чешки барокен сликар.
1771  Томас Грејанглиски поет.
1898  Ото фон Бизмарк — пруски државник и обединител на Германија.
1912  Муцухитоцар на Јапонија.
1965  Џуничиро Танизаки — јапонски писател.
1974  Лав Книпер — руски композитор.
1996  Клодет Колбер — ѕвезда на Холивудските комедии.
2007  Ингмар Бергманшведски филмски и театарски режисер и сценарист.
2005  Лаки Томпсон — американски џез-музичар.
2007  Микеланџело Антонионииталијански режисер.
2015  Лин Андерсон — американска кантри-пејачка.

31 јули:

1784  Дени Дидрофранцуски филозоф.
1849  Шандор Петефи — унгарски поет.
1886  Франц Листунгарски пијанист и композитор.
1907  Пандо Кљашев — македонски револуционер.
1944  Антоан де Сент Егзипери — француски писател и воздухопловец.
1986  Теди Вилсон — американски џез-музичар.
1988  Андре Навара — француски виолончелист.
2001  Тахир Синани — поранешен член на ОНА.
2001  Бурим Хусеини — поранешен член на ОНА.
2009  Боби Робсон — англиски фудбалер и тренер.
2017  Жана Моро — француска глумица.
2019  Харолд Принс — американски продуцент и режисер.