Ајзак Мерит Сингер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајзак Мерит Сингер
Edward Harrison May - Isaac Merrit Singer - Google Art Project.jpg
Роден Ајзак Мерит Сингер
27 октомври 1811
Питстаун, Њујорк, САД
Починал 23 јули 1875
Пејнтон, Девоншир, Велика Британија

Ајзак Мерит Сингер (27 октомври 181123 јули 1875) бил американски иноватор кој во 1851 година ја усовршил првата машина за шиење за широка употреба и ја основал компанијата Сингер.