Бедри Халими

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бедри Халими
Bedri Halimi
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Бедри Халими (албански: Bedri Halimi; Непроштено, Тетовско) е поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил уште во почетокот на конфликтот во Македонија, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 6 август 2001 година. По ова, неговото тело било префрлено и погребано во селото Непроштено[1]. За неговата смрт има две, сѐ уште неразјаснети верзии. Според весникот на албански јазик "Факти", тој бил убиен од снајпер, два дена по постигнатото примирје ос страна на македонските полициски сили. Додека според медиумите на македонски јазик се дознава дека тоа го направиле екстремистите поради тоа дека не сакал да биде мобилизиран од страна на ОНА.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ОНА- Попрака и надеж“, Петрит Менај, стр. 87
  2. „Безбедносна состојба“. Aid Macedonia. 15 јули 2001. Посетено на 2011-02-20.