3 јули (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
683  Лав II — римски папа од 17 август 682 до 3 јули 683. По неговот избирање за папа, ја објавил анатемата против монотелитизмот, донесена на Шестиот вселенски собор. Во негово време биле потиснати Лангобардите.
1918  Мехмед Vсултан на Отоманското Царство.
1969  Брајан Џонсанглиски музичар (поранешен член на The Rolling Stones).
1971  Џим Морисонамерикански музичар и поет, член и основач на The Doors.
1977  Александар М. Волковруски математичар и романсиер.