Махир Камбери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махир Камбери
Mahir Kamberi
Род ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Махир Камбери (албански: Mahir Kamberi; Гајре, Тетовско, 2 март 1955 - Гајре, Тетовско, 24 јули 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 24 јули 2001 година во кога го погодила една граната[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.