5 јули (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1833  Жозеф Ниепсфранцуски иноватор, човекот кој ја направил првата успешна трајна фотографија.
1932  Саша Чернируски поет.
1939  Ефтим Спространов — македонски револуционер.
1965  Порфирио Рубиросадоминикански дипломат, Формула 1 возач и меѓународен плејбој.
1969  Валтер Гропиусгермански архитект.
1988  Драга Чаловска - Секуловска — македонски новинар.