Фриц Ројтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фриц Ројтер
Fritz Reuter.jpg
Фриц Ројтер
Роден/аХајнрих Лудвиг Кристијан Ројтер
7 ноември 1810(1810-11-07)
Штавенхаген, Мекленбург-Штрелиц
Починат/а12 јули 1874(1874-07-12) (возр. 63)
Ајзенах, Големо Војводство Саксо-Вајмар-Ајзенах
Занимањеписател

Фриц Ројтер (германски: Fritz Reuter; 7 ноември 1810 во Штавенхаген12 јули 1874 во Ајзенах) — романописец од Северна Германија, кој бил значаен придонесувач кон долногерманската книжевност. Неговото родено име е Хајнрих Лудвиг Кристијан Ројтер (Heinrich Ludwig Christian Friedrich Reuter).

Наводи[уреди | уреди извор]

  •  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Ројтер, Фриц“ . Енциклопедија Британика (XI. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]