Мате Парлов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мате Парлов
Роден 16 ноември 1948
Сплит) СФРЈ денешна Република Хрватска
Починал 29 јули 2008
Пула)
Занимање боксер
Мате Парлов
Медали
Бокс
Натпреварувач за  Југославија
Олимписки игри
Златен медал - прво место Минхен 1972 Тешка категорија
Светско аматерско првенство
Златен медал - прво место Хавана 1974 Тешка категорија

Мате Парлов (Сплит, 16 ноември 1948 - Пула, 29 јули 2008) бил југословенски и хрватски боксер. Тој бил олимписки победник на Летните олимписки игри кои се одржале во 1972 година во Минхен. Во 1974 година станал светски првак во Хавана, а во полутешка категорија бил на двапати шампион на Европа. Претходни, Парлов бил осумкратен шампион во бокс на Југославија (1967-1974), на двапати ја освојувал титулата Златна ракавица, а пет пати бил најдобриот боксер на Балканот (1970-1974).

Во 1988 и 1994 година бил избран за најдобар спортист на Југославија. Тој се смета за најдобриот и најголемиот хрватски боксер на сите времиња, како и еден од најголемите хрватски спортисти на 20 век.[1][2][3][4][5][6][7]

Роден е во Сплит, а инаку по потекло е од село Ричица, близу Имотски, Хрватска.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-04-15. Посетено на 2010-11-15.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-08-02. Посетено на 2010-11-15.
  3. http://www.sportske.hr/Default.aspx?sid=15422[мртва врска]
  4. http://www.index.hr/vijesti/clanak/mate-parlov-se-bori-s-teskom-bolesti-pluca/380708.aspx
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-07-22. Посетено на 2010-11-15.
  6. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2008-09-22. Посетено на 2010-11-15.
  7. http://www.radio101.hr/?section=1&page=3&item=32023