Тили Армстронг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тили Армстронг
ПсевдонимТања Лангли и Кејт Александер
ЗанимањеРоманописец
НационалностБританка
Период1978-1998
Жанрромански новели

Тили Армстронг (8 април 1927 во Сатон, Сари, Англија, Обединето Кралство - 6 јули 2010 во Чарлстон, Англија, Обединето Кралство) била британска писателка на романски новели од 1978 до 1998, таа исто така пишуваше под имињата Тања Лангли и Кејт Александер.

Таа беше една од 14-те главни луѓе во Здружението на романските романописци, и беше потпрецедател на истото здружение сè до нејзината смрт на 83 години, на 6 јули во Чарлстон Англија

Библиографија[уреди | уреди извор]

Како Тили Армстронг[уреди | уреди извор]

Единечни новели[уреди | уреди извор]

 • Lightly Like a Flower (1978)
 • Come Live With Me (1979)
 • Joy Runs High (1979)
 • Limited Engagement (1980)
 • Summer Tangle (1983)
 • Small Town Girl (1984)
 • Pretty Penny (1985)

Како Тања Лангли[уреди | уреди извор]

Единечни новели[уреди | уреди извор]

 • Dawn (1980)
 • Mademoiselle Madeleine (1981)
 • The London Linnet (1985)
 • Genevra (1987)

Како Кејт Александер[уреди | уреди извор]

Единечни новели[уреди | уреди извор]

 • Fields of Battle (1981)
 • Friends and Enemies (1982)
 • Paths of Peace (1984)
 • Bright Tomorrows (1985)
 • Songs of War (1987)
 • Great Possessions (1989)
 • The Shining Country (1991)
 • The House of Hope (1992)
 • Voices of Song (1994)
 • Family Trees (1995)
 • Love and Duty (1998)