Сељман Нухиу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сељман Нухиу
Selman Nuhiu
Род ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Сељман Нухиу (албански: Selman Nuhiu; Порој, Тетовско, 24 мај 1965 - Тетовско, 24 јули 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

Загинал на 27 јули 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.