Хусни Џемаили

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хусни Џемаили
Husni Xhemaili
Род ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Хусни Џемаили (албански: Husni Xhemaili;Гњилање, Косово, 12 март 1984 - Тетовско, 10 јули 2001) бил поранешен член на ОНА.

Во редовите на ОНА се приклучил во текот на март 2001 година, како војник во првите единици на Бригадата 112 “Мујдин Алиу”.

На 10 јули 2001 година во една престрелка со македонските безбидносни сили бил тешко ранет. По ова, тој бил префрлен во болницата во Призрен, каде починал.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Менај, Петрит (2008). ОНА- Порака и надеж. Скопје: Фондација - Институт отворено општество.