Абдираим Идризи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Абдираим Идризи (албански: Abdirahim Idrizi; Жеровјане, Тетовско; 10 јули 1950) — македонски и косовски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Идризи е роден во тетовското село Жеровјане на 10 јули 1950 година. Тој е основач и директор на здравствена организација во Приштина (основана во декември 1989)[1]. Живее и работи во Приштина, Косово.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Идризи досега ги има објавено следниве книги:

  • Ndriçimi I Mendjes (Светлината на умот )
  • Libri i Jetës (Книга на животот)
  • Kënaqësitë e Seksit (Задоволствата на сексот)
  • Monografia e Poliklinikës GALAXY (Монографија на поликлиниката „Галакси“)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Personnel“ (англиски). poliklinika-galaxy. Архивирано од изворникот на 2010-04-05. Посетено на 2010-04-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]