Прејди на содржината

Садула Ергин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Садула Ергин
Sadullah Ergin
Министер за правда
На должноста
1 мај 2009 – во служба
Претходник Мехмет Али Шахин
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 6 јули 1964
Антакија, Турција
Националност Турчин
Партија Партија на праведноста и развојот
Вероисповед ислам

Садула Ергин (роден на 6 јули 1964 во Антакија) е турски политичар и актуелен министер за правда на земјата.

Ергин своето основно и средно образование го завршил во родниот град, а по ова се запишал на Анкарскиот универзитет, дипломирајќи право во 1987 година.

По завршувањето на неговата воена служба, тој работел како адвокат во период од пет години. Тој поднел оставка во 1995 година и започнал да работи како самовработен адвокат.

Ергин е еден од основачите и член на Партијата на правдата и развојот (АКП). На 1 мај 2009 година бил избран за министер за правда.

Ергин е оженет, има 4 деца, зборува англиски јазик. Името на неговиот татко Исмет Мехмет и името на неговата мајка е Хатиче[1][2][3]

  1. „Republic of Turkey Ministry of Justice website bio (English)“. Архивирано од изворникот на 2012-03-20. Посетено на 2011-03-11.
  2. „Turkish Grand National Assembly website bio (Turkish)“. Архивирано од изворникот на 2011-02-12. Посетено на 2011-03-11.
  3. „Sadullah Ergin website bio (Turkish)“. Архивирано од изворникот на 2011-03-12. Посетено на 2011-03-11.