Мајкл Ченг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Мајкл Ченг

Мајкл Ченг (на англиски: Michael Te-pei Chang) (22 февруари 1972) — поранешен американски тенисер од кинеско потекло.

Познат е по тоа што е најмладиот тенисер на сите времиња кој освоил гренд слем турнир (Отвореното првенство на Франција во 1989 година) со седумнаесет години.

По завршувањето на тенисерската кариера започнал да работи како тренер на јапонскиот тенисер Кеј Нишикори.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nishikori adds Michael Chang to coaching team“. Tennis.com. Посетено на 2019-02-22.