Кирил Јанчулев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кирил Јанчулев
Роден 19 февруари 1896
Варош, Прилепско, Отоманско Царство (денес Македонија)
Починал април 1961
Софија, НР Бугарија

Кирил Јанчулев (19 февруари 1896 - април 1961) бил генерал во бугарската армија, учесник во Првата светска војна. Во Втората светска војна Јанчулев е командир на 22-ри пешадиски полк (1940), подоцна на 3-та балканска дивизија 1940), а во 1944 година е началник на генералниот штаб на бугарската армија (6 септември 1944 - 13 септември 1944).