Бугарска армија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бугарската армија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бугарска армија
Воено знаме на Бугариjа
Воено знаме на Бугариjа
Бугарски доброволци од Македонија (1900)
Луѓе
Активна војска 39,000
Способни за војска мажи, на возраст 16-49 : 1,364,029
Воени трошоци
Во долари $1,339 милиарди
Проценет БДП 2,1%

Бугарска армија (на бугарски: Българска армия) е името, со кое се означуваат вооружените сили на Кнежество Бугарија (1879-1908), Царство Бугарија (1908-1947), Народна република Бугарија (1946-1990) и Република Бугарија (1990-).

Извори[уреди | уреди извор]