Наташа Бунтеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Наташа Бунтеска
Роден Наташа Бунтеска
13 февруари 1973
Скопје, Македонија Македонија
Занимање поетеса

Наташа Бунтеска (Скопје, 13 февруари 1973) — македонска поетеса[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Родена е на 13 февруари 1973 во Скопје. Студирала на катедрата за Општа и компаративна книжевност на Филoлошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје. Досега објавила две поетски книги: Мали вечности (1998) и Горниот град (2001). Го напишала сценариото за краткиот арт филм „Здивот ме врзува (со светот)“ којшто се снимал на почетокот на 2001 година во Индија. Застапувана е во повеќе антологии и прегледи на македонската поезија. Нејзината поезија е препејувана и објавувана на хрватски, англиски, романски, словенечки и други јазици. Живее и работи како новинар во Скопје.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]