Прејди на содржината

Момир Рниќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Момир Рниќ (3 февруари 1955) е српски ракометен тренер и поранешен играч кој се натпреварувал за Југославија на Летните олимписки игри 1980, на Летните олимписки игри 1984 и на Летните олимписки игри 1988 година .

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако започнал во Херцеговина Сечањ, Рниќ накратко играл за Пролетер Зрењанин, пред да се пресели во Црвенка. Подоцна се вратил кај Пролетер Зрењанин. Во 1986 година, Рниќ се преселил во странство во ТВ Нидервурцбах.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

На меѓународно ниво, Рниќ ја претставувал Југославија и се натпреварувал на три Олимписки игри, освојувајќи го златниот медал во 1984 година и бронзениот медал во 1988 година . Тој, исто така, учествувал на две светски првенства, освојувајќи го изданието во 1986 година .

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Во 1990 година, Рниќ станал главен тренер на неговиот поранешен клуб Пролетер Зрењанин, носејќи го во финалето на Европскиот куп во 1991 година и освојувајќи го Југословенското првенство во 1992 година.

Помеѓу 2001 и 2003 година, Рниќ бил главен тренер на ТВА Сарбрикен во 2. Ракомет-Бундеслига .[1][2] Во јануари 2004 година ја презеде Војводина [3]

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Рниќ е татко на сегашниот ракометар Момир Рниќ.[4]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Играч[уреди | уреди извор]

ТВ Нидервурцбах
  • 2. Ракомет-Бундеслига : 1988–89

Тренер[уреди | уреди извор]

Пролетер Зрењанин
  • Ракометно првенство на Југославија : 1991–92

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Auch Saarbrücken mit Verletzten“ (German). mainpost.de. 19 December 2002. Посетено на 7 November 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Selbst der Coach musste ran“ (German). mainpost.de. 1 May 2003. Посетено на 7 November 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Za bolje dane“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 21 January 2004. Посетено на 6 December 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Očevim zlatnim stopama“ (Serbian). novosti.rs. 19 July 2009. Посетено на 6 December 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]