Примож Петерка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петерка на ски-скокалницата во Гармиш- Партенкиркен

Примош Петерка (словенечки: Primož Peterka; роден на 28 февруари 1979 година) — поранешен словенечки ски-скокач кој се натпреварувал од 1996 до 2011 година. Тој е еден од најуспешните спортисти од Словенија, откако освоил петнаесетина натпревари на Светскиот куп во скијање, две последователни титули на СП во ски скокови на Светскиот куп, титула на Светски куп во скијање и четрите скокалници. Петерка во моментов работи како асистент тренер во словенечкиот женски тим за ски скокови.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Петерка е роден во Прикрница, во близина на Љубљана, Словенија (тогаш дел од Југославија ). Тој започнал со скијачките скокови на мал рид (со К-точка на околу 20 метри) во близина на неговиот роден град Моравје, мал град околу 30 км североисток од Љубљана. Подоцна се приклучил на скијачкиот клуб Триглав од Крањ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Diaz, Stefan (2013-07-29). "Czech and Slovenian teams with new coaches". ladies-skijumping.com. Retrieved 2015-12-27.