Зоран Русоманов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зоран Русоманов
Роден 23 февруари 1964
Струмица, СФРЈ денешна Република Македонија
Занимање одбојкар


Зоран Русоманов (роден на 23 февруари 1964 година во Струмица) е поранешен македонски одбојкар. Својата спортска кариера ја започнал во екипата на ОК Струмица. Во својата кариера има настапувано за oк. "Вардар"- Скопје, "Студент"-Мостар, "Жарвил" од Нанси (Франција).

Русоманов бил член на Македонската одбојкарска репрезентација[1].

Тој бил и тренер на ОК Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]