Прејди на содржината

9 февруари (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1587  Марија Стјуарт — кралица на Шкотска.
1640  Мурат IVотомански султан.
1675  Герит Дау — холандски сликар.
1881  Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.
1927  Чарлс Волкот — американски научник.
1944  Кирил Прличев — македонски револуционер.
1957  Павел Делирадев — бугарски општественик.
1977  Сергеј Владимирович Иљјушин — руски авио-конструктор.
1984  Јуриј Андропов — советски политичар.
1993  Мину Угриновска — македонска театарска глумица.
2015  Боба Стефановиќ — српски и југословенски пејач и композитор на забавна музика.
2018  Небојша Глоговац — српски глумец.
2024  Дамо Сузуки — јапонски музичар, пејач на групата Кен (Can).