25 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1185  Луциј IIIримски папа.
1638  Николаус Стено — дански научник.
1878  Стојан Карастоилов — ајдутски војвода.
1885  Алфонсо XIIкрал на Шпанија.
1915  Мишел Бреал — француски лингвист.
1956  Александар Довженко — украински режисер, еден од доајените на советската кинематографија.
1957  Принц Георги — син грчкиот крал Георги I.
1968  Аптон Синклер — американски писател и публицист.
1970  Алберт Ајлер — американски џез-музичар.
1970  Јукио Мишима — јапонски писател.
1974  Ник Дрејк — англиски музичар.
1974  У Тант — бурмански дипломат.
1991  Фреди Меркјури — британски рок-пејач, член на групата Квин (Queen).
2002  Карел Рајс — чешко-британски режисер.
2005  Џорџ Бест — северноирски фудбалер.
2013  Чико Хамилтон — американски џез-музичар.
2016  Фидел Кастро — кубански револуционер и политичар.
2020  Диего Марадона — аргентински фудбалер.