Прејди на содржината

29 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
741  Грегориј IIIримски папа.
1268  Климент IV — римски папа.
1314  Филип IV Убавиот — крал на Франција.
1543  Ханс Холбајн Помладиот — познат германски раноренесансен сликар.
1634  Клаудио Монтевердииталијански композитор на преодот од ренесансата кон барокот.
1916  Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.
1924  Џакомо Пучини — италијански оперски композитор.
1986  Кери Грант — англиско-американски глумец.
1989  Зухо Џумхур — босански и југословенски писател и сликар.
1998  Живојин Павловиќ — српски и југословенски режисер и писател.
2001  Џорџ Харисон — британски поп-рок музичар, член на Битлси.
2010  Бела Ахмадулина — руска и советска поетеса.
2020  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
2023  Хенри Кисинџер — американски политичар и дипломат.