8 ноември (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
618  Адеодат I — римски папа.
955  Агапит II — римски папа.
1719  Мишел Рол — француски математичар.
1226  Луј VIII — француски крал.
1647  Џон Милтон — англиски поет.
1890  Сесар Франк — француски композитор.
1945  Атанас Лозанчев — македонски револуционер.
1953  Иван Бунин — руски писател.
1999  Леон Штукељ — југословенски гимнастичар.