Иван Генералиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Иван Генералиќ (21 декември 191427 ноември 1992) бил хрватски наивен сликар.

Животопис[уреди | уреди извор]

По професија бил земјоделец. Со цртање почнал да се занимава од најраната младост, а со сликарство од 1930 година, кога се запознава со Крсто Хегедушиќ, кој го обучува за сликарска техника. Професорот Хегедушиќ бил импресиониран од скиците од Иван Генералиќ и му помогнал да ја организира својата прва изложба во Уметничката комора во Загреб, во 1931 година. Генералиќ едно време водел сликарско училите во Хлебина.

Иван Генералиќ

Наводи[уреди | уреди извор]