Прејди на содржината

22 октомври (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1906  Пол Сезан — француски сликар.
1927  Борисав Станковиќ — српски писател.
1973  Димитар Николоски - Луј — македонски музички педагог и композитор
1987  Лино Вентураиталијанско-француски глумец.
2023  Никола Матлиевски — македонски стопанственик и градоначалник на Охрид.