Клифорд Гирц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клифорд Гирц
Роден23 август 1926(1926-08-23)
Сан Франциско, Калифорнија
Починал30 октомври 2006(2006-10-30) (возр. 80)
Филаделфија, Пенсилванија
Националностамериканец
Полињаантрополог
УстановиУниверзитет во Чикаго

Клифорд Џејмс Гирц (Clifford James Geertz) (23 август 1926, Сан Франциско30 октомври 2006, Филаделфија) бил американски антрополог.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поважни дела[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]