Прејди на содржината

25 октомври (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
625  Бонифациј V — еден од најголемите реформатори на црквата во Англија.
1154  Стефан Англискикрал на Англија.
1400  Џефри Чосер — најголем англиски поет во средниот век, еден од основачите на англиската книжевност.
1647  Еванџелиста Торичели — италијански физичар и математичар.
1941  Робер Делоне — француски сликар.
1973  Абебе Бикила — етиопски атлетичар.
1976  Рејмон Кено — француски писател.
1987  Андреј Колмогоров — руски математичар.
2010  Весна Парун — хрватска поетеса.
2014  Џек Брус — шкотски рок-музичар, член на групата „Крим“ (Cream).
2015  Јуриј Мамлеев — руски писател.
2016  Карлос Алберто — бразилски фудбалер.
2017  Фетс Домино — американски рокенрол-музичар.