Прејди на содржината

3 октомври (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
1690  Роберт Баркли, шкотски писател.
1701  Џозеф Вилијамсон — англиски политичар.
1910  Жан Анри Дигнаншвајцарски филантроп, основач на Меѓународниот комитет на Црвениот крст и добитник на Нобеловата награда за мир во 1901 година.
1931  Карл Ниелсендански композитор.
1994  Даб Тејлор — американски глумец.
2004  Џенет Лиамериканска глумица.
2016  Љупка Димитровска — македонско-хрватска пејачка.