Анатолиј Ефрос

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анатолиј Ефрос (Анато́лий Васи́льевич Э́фрос, 1925 - Москва, 12 јануари 1987), познат советски режисер. Неговите режии повеќе од три децении го свртуваа вниманието на публиката како во Советскиот Сојуз, така и во земјите во кои гостуваа претставите од БИТЕФ. Во 1985 година во Скопје настапи и ансамблот на театарот „Таганка“ од Москва со три претстави во режија на Ефрос: „На дното“ од Горки, „Вишновата градина“ од Чехов и „Војната нема женско лице“[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Анатолий Эфрос
  2. „Анатолий Эфрос“. Архивирано од изворникот на 2020-10-14. Посетено на 2021-02-04.