Тери Џонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тери Џонс
Terry Jones.jpg
Родено име:
Теренс Греам Пери Џонс
Роден: 1 февруари 1942
Велс Колвин Беј, Велс, Обединето Кралство
Занимање
Актер, комичар, писател, режисер, презентер
Значајни моменти во кариерата
Летечкиот Циркус на Монти Пајтон (1969-1974)
Монти Пајтон и Светиот Грал (1975)
Житието на Брајан според Монти Пајтон (1979)
Средновековни животи според Тери Џонс (2004)
Варварите на Тери Џонс (2006)
Официјална веб-страна
terry-jones.net

Теренс Греам Пери Џонс (роден во Колвин Беј, Велс, на 1 февруари 1942) е британски комичар, сценарист и актер, режисер, автор на детски книги, популарен историчар, политички коментатор и водител на телевизиски документарни емисии. Најпознат е како еден од членовите на групата Монти Пајтон.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Монти Пајтон MontyPythonFootLeftSmall.jpg
Членови Греам ЧепменЏон КлизТери ГилијамЕрик АјдлТери ЏонсМајкл Палин
Филмови и ТВ серии Летечкиот циркус на Монти Пајтон  • А сега, нешто сосема различно  • Монти Пајтон и Светиот Грал  • Житието на Брајан според Монти Пајтон  • Монти Пајтон во живо на Холивуд Боул  • Смислата на животот